LM2840YQMKX/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM2840YQMKX/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM2840YQMKX/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM2840YQMKX/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | SIMPLE SWITCHER? 42V, 100mA Step-Down DC/DC Regulator in Thin SOT-23 6-SOT-23-THIN -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.277 | $1.153 | $1.04 | $1.017 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.765V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 34V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 42V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | TSOT-6 |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 1.25MHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.765V 1 Output 100mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Current - Output: | 100mA |
| Base Part Number: | LM2840 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM2840YQMKX/NOPB, use the request quote form to request LM2840YQMKX/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM2840YQMKX/NOPB.The price and lead time for LM2840YQMKX/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM2840YQMKX/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
