LM2832XMYX
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM2832XMYX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM2832XMYX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM2832XMYX |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | High Frequency 2.0A Load Step-Down DC-DC Regulator 8-MSOP-PowerPAD -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.6V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 4.5V |
| Voltage - Input (Min): | 3V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 8-MSOP-PowerPad |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 1.6MHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 2A 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Current - Output: | 2A |
| Base Part Number: | LM2832 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM2832XMYX, use the request quote form to request LM2832XMYX pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM2832XMYX.The price and lead time for LM2832XMYX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM2832XMYX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
