LM2795EVAL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM2795EVAL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM2795EVAL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM2795EVAL |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | BOARD EVALUATION LM2795 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 4V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Utilized IC / Part: | LM2795 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Outputs and Type: | 4, Non-Isolated |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Features: | Charge Pump |
| Detailed Description: | LM2795 4, Non-Isolated Output LED Driver Evaluation Board |
| Current - Output / Channel: | 80mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM2795EVAL, use the request quote form to request LM2795EVAL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM2795EVAL.The price and lead time for LM2795EVAL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM2795EVAL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
