LM2735YQSD/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM2735YQSD/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM2735YQSD/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM2735YQSD/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG MULT CONFG ADJ 2.1A 6WSON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.60 | $2.339 | $1.88 | $1.545 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 24V |
| Voltage - Input (Min): | 2.7V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Topology: | Boost, Flyback, SEPIC |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 6-WSON (3x3) |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 6-WDFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-40168-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Frequency - Switching: | 520kHz |
| Detailed Description: | Boost, Flyback, SEPIC Switching Regulator IC Positive Adjustable 3V 1 Output 2.1A (Switch) 6-WDFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 2.1A (Switch) |
| Base Part Number: | LM2735 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM2735YQSD/NOPB, use the request quote form to request LM2735YQSD/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM2735YQSD/NOPB.The price and lead time for LM2735YQSD/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM2735YQSD/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
