LM2735XMYEVAL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM2735XMYEVAL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM2735XMYEVAL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM2735XMYEVAL |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | BOARD DEMO EVAL LM2735 8-MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $50.88 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 12V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 3 V ~ 5.5 V |
| Utilized IC / Part: | LM2735 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Regulator Topology: | Boost |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Frequency - Switching: | 1.6MHz |
| Detailed Description: | LM2735 - DC/DC, Step Up 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 500mA |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM2735XMYEVAL, use the request quote form to request LM2735XMYEVAL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM2735XMYEVAL.The price and lead time for LM2735XMYEVAL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM2735XMYEVAL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
