LM2731YMF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM2731YMF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM2731YMF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM2731YMF |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 0.6/1.6 MHz Boost Converters With 22V Internal FET Switch in SOT-23 5-SOT-23 -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.853 | $1.673 | $1.509 | $1.476 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.23V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 22V (Switch) |
| Voltage - Input (Min): | 2.7V |
| Voltage - Input (Max): | 14V |
| Topology: | Boost |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | SOT-23-5 |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Function: | Step-Up |
| Frequency - Switching: | 600kHz |
| Detailed Description: | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.23V 1 Output 1.8A (Switch) SC-74A, SOT-753 |
| Current - Output: | 1.8A (Switch) |
| Base Part Number: | LM2731 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM2731YMF, use the request quote form to request LM2731YMF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM2731YMF.The price and lead time for LM2731YMF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM2731YMF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
