LM27313XMFX
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM27313XMFX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM27313XMFX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM27313XMFX |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 1.6 MHz boost converter with 30V Internal FET switch in SOT-23 5-SOT-23 -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.01 | $0.912 | $0.822 | $0.805 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 28V |
| Voltage - Input (Min): | 2.7V |
| Voltage - Input (Max): | 14V |
| Topology: | Boost |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | SOT-23-5 |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Function: | Step-Up |
| Frequency - Switching: | 1.6MHz |
| Detailed Description: | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 5V 1 Output 800mA (Switch) SC-74A, SOT-753 |
| Current - Output: | 800mA (Switch) |
| Base Part Number: | LM27313 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM27313XMFX, use the request quote form to request LM27313XMFX pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM27313XMFX.The price and lead time for LM27313XMFX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM27313XMFX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
