LM2695MH/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM2695MH/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM2695MH/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM2695MH/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG BUCK ADJ 1.25A 14TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 94 pcs | 188 pcs | 564 pcs | 1034 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.92 | $3.326 | $2.882 | $2.453 | $2.069 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.5V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 24V |
| Voltage - Input (Min): | 8V |
| Voltage - Input (Max): | 30V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 14-HTSSOP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | *LM2695MH/NOPB LM2695MHNOPB LM2695MHNOPB-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | - |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 1.25A 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Current - Output: | 1.25A |
| Base Part Number: | LM2695 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM2695MH/NOPB, use the request quote form to request LM2695MH/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM2695MH/NOPB.The price and lead time for LM2695MH/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM2695MH/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
