LM2676SX-5.0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM2676SX-5.0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM2676SX-5.0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM2676SX-5.0 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Switching Regulator, Voltage-mode, 3A, 260kHz Switching Freq-Max, PSSO7 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.58 | $3.231 | $2.915 | $2.851 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Start Up: | Buck |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 5V |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Voltage - Dropout (Typical): | 8V |
| Voltage - Breakdown: | DDPAK/TO-263-7 |
| Series: | SIMPLE SWITCHER® |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology: | 3A |
| Polarization: | TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | 1 |
| Output: | Step-Down |
| Other Names: | LM2676SX-5.0TR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of DAC's: | 260kHz |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Part Number: | LM2676SX-5.0 |
| Expanded Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 3A TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Description: | IC REG BUCK 5V 3A TO263-7 |
| Contact Rating @ Voltage: | Positive |
| Clock Sync: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM2676SX-5.0, use the request quote form to request LM2676SX-5.0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM2676SX-5.0.The price and lead time for LM2676SX-5.0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM2676SX-5.0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
