LM2673-5.0EVAL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM2673-5.0EVAL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM2673-5.0EVAL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM2673-5.0EVAL |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | EVALUATION BOARD FOR LM2673-5.0 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 5V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 8 V ~ 12 V |
| Utilized IC / Part: | LM2673 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | SIMPLE SWITCHER® |
| Regulator Topology: | Buck |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Other Names: | *LM2673-5.0EVAL LM2673-5.0-EVAL LM2673-5.0-EVAL-ND |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Frequency - Switching: | 260kHz |
| Detailed Description: | LM2673 SIMPLE SWITCHER® DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 3A |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM2673-5.0EVAL, use the request quote form to request LM2673-5.0EVAL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM2673-5.0EVAL.The price and lead time for LM2673-5.0EVAL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM2673-5.0EVAL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
