LM2597HVN-12/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM2597HVN-12/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM2597HVN-12/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM2597HVN-12/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG BUCK 12V 0.5A 8-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 160 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.705 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Start Up: | Buck |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 12V |
| Voltage - Input (Max): | 60V |
| Voltage - Dropout (Typical): | 4.5V |
| Voltage - Breakdown: | 8-PDIP |
| Series: | SIMPLE SWITCHER® |
| RoHS Status: | Tube |
| Regulator Topology: | 500mA |
| Polarization: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | 1 |
| Output: | Step-Down |
| Other Names: | *LM2597HVN-12/NOPB LM2597HVN12NOPB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of DAC's: | 150kHz |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | LM2597HVN-12/NOPB |
| Expanded Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 500mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Description: | IC REG BUCK 12V 0.5A 8-DIP |
| Contact Rating @ Voltage: | Positive |
| Clock Sync: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM2597HVN-12/NOPB, use the request quote form to request LM2597HVN-12/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM2597HVN-12/NOPB.The price and lead time for LM2597HVN-12/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM2597HVN-12/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
