LM2596ATPBCKGEVB
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM2596ATPBCKGEVB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM2596ATPBCKGEVB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM2596ATPBCKGEVB |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | BOARD EVAL LM2596ADJ BUCK TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $62.50 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 5V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 4.5 V ~ 40 V |
| Utilized IC / Part: | LM2596 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Regulator Topology: | Buck |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | 150kHz |
| Detailed Description: | LM2596 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 3A |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM2596ATPBCKGEVB, use the request quote form to request LM2596ATPBCKGEVB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM2596ATPBCKGEVB.The price and lead time for LM2596ATPBCKGEVB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM2596ATPBCKGEVB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
