LM2585SX-3.3/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM2585SX-3.3/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LM2585SX-3.3/NOPB
Manufacturer N/A
Description IC REG MULT CONFIG 3.3V 3A TO263
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Min):4V
Voltage - Input (Max):40V
Topology:Boost, Flyback, Forward Converter
Synchronous Rectifier:No
Supplier Device Package:DDPAK/TO-263-5
Series:SIMPLE SWITCHER®
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:*LM2585SX-3.3/NOPB
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Function:Step-Up, Step-Up/Step-Down
Frequency - Switching:100kHz
Detailed Description:Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A (Switch) TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Current - Output:3A (Switch)