LM2578AN/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM2578AN/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM2578AN/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM2578AN/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG BCK BOOST INV 0.75A 8-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 40 pcs | 120 pcs | 520 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.31 | $2.813 | $2.438 | $2.075 | $1.75 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Min): | 2V |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Topology: | Buck, Boost |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | - |
| Output Configuration: | Positive or Negative |
| Other Names: | *LM2578AN/NOPB LM2578ANNOPB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Up, Step-Down |
| Frequency - Switching: | 20kHz |
| Detailed Description: | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative 1 Output 750mA (Switch) 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Current - Output: | 750mA (Switch) |
| Base Part Number: | LM2578 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM2578AN/NOPB, use the request quote form to request LM2578AN/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM2578AN/NOPB.The price and lead time for LM2578AN/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM2578AN/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
