LM2575IN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM2575IN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM2575IN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM2575IN |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 4 A Switching Regulator 63 Khz Switching Freq-max PDIP16 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.30 | $1.173 | $1.058 | $1.035 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.23V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 37V |
| Voltage - Input (Min): | 4.75V |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 16-PDIP |
| Series: | SIMPLE SWITCHER® |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-20850-5 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 52kHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.23V 1 Output 1A 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Current - Output: | 1A |
| Base Part Number: | LM2575 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM2575IN, use the request quote form to request LM2575IN pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM2575IN.The price and lead time for LM2575IN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM2575IN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
