LM2574DW-ADJ
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM2574DW-ADJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM2574DW-ADJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM2574DW-ADJ |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.74 | $1.571 | $1.417 | $1.386 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Start Up: | Buck, Boost, Buck-Boost |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 1.23V |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Voltage - Dropout (Typical): | 4.75V |
| Voltage - Breakdown: | 16-SOIC |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tube |
| Regulator Topology: | 500mA |
| Polarization: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | 1 |
| Output: | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of DAC's: | 52kHz |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | 37V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | LM2574DW-ADJ |
| Expanded Description: | Buck, Boost, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.23V 1 Output 500mA 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Description: | IC REG MULT CONFG INV ADJ 16SOIC |
| Contact Rating @ Voltage: | Positive or Negative |
| Clock Sync: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM2574DW-ADJ, use the request quote form to request LM2574DW-ADJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM2574DW-ADJ.The price and lead time for LM2574DW-ADJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM2574DW-ADJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

