LM25088MH-1EVAL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM25088MH-1EVAL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LM25088MH-1EVAL
Manufacturer N/A
Description BOARD EVAL FOR LM25088MH-1
Lead Free Status / RoHS Status Not applicable / Not applicable
In stock 3 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Output:5V
Voltage - Input:5.5 V ~ 36 V
Utilized IC / Part:LM25088
Supplied Contents:Board(s)
Series:-
Regulator Topology:Buck
Outputs and Type:1, Non-Isolated
Other Names:LM25088MH1EVAL
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Main Purpose:DC/DC, Step Down
Frequency - Switching:250kHz
Detailed Description:LM25088 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board
Current - Output:7A