LM25037MTX/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM25037MTX/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM25037MTX/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM25037MTX/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Soft Sw PWM Cntrlr 2-OUT PWM Controller 200kHz/515kHz 16-Pin TSSOP T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.271 | $2.05 | $1.849 | $1.809 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 5.5 V ~ 75 V |
|---|---|
| Topology: | Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive, Isolation Capable |
| Other Names: | 296-35257-2 LM25037MTX LM25037MTX-ND LM25037MTX/NOPB-ND LM25037MTXNOPB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Up/Step-Down |
| Frequency - Switching: | 200kHz ~ 515kHz |
| Duty Cycle (Max): | 96% |
| Detailed Description: | Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-TSSOP |
| Control Features: | Current Limit, Dead Time Control, Enable, Ramp, Soft Start |
| Clock Sync: | No |
| Base Part Number: | LM25037 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM25037MTX/NOPB, use the request quote form to request LM25037MTX/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM25037MTX/NOPB.The price and lead time for LM25037MTX/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM25037MTX/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
