LM25005MH/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM25005MH/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM25005MH/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM25005MH/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG BUCK ADJ 2.5A 20-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 73 pcs | 146 pcs | 511 pcs | 1022 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.92 | $3.325 | $2.882 | $2.453 | $2.069 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.225V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 37V |
| Voltage - Input (Min): | 7V |
| Voltage - Input (Max): | 42V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 20-HTSSOP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | *LM25005MH/NOPB LM25005MHNOPB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 50kHz ~ 500kHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.225V 1 Output 2.5A 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Current - Output: | 2.5A |
| Base Part Number: | LM25005 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM25005MH/NOPB, use the request quote form to request LM25005MH/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM25005MH/NOPB.The price and lead time for LM25005MH/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM25005MH/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

