LM20CIM7/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM20CIM7/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM20CIM7/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM20CIM7/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | ±1.5C Analog Output Temperature Sensor 5-SC70 -55 to 130 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.737 | $0.665 | $0.60 | $0.587 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.4 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Test Condition: | 25°C ~ 30°C (-55°C ~ 130°C) |
| Supplier Device Package: | SC-70-5 |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Analog, Local |
| Sensing Temperature - Remote: | - |
| Sensing Temperature - Local: | -55°C ~ 130°C |
| Resolution: | 11.77mV/°C |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Other Names: | LM20CIM7/NOPBTR LM20CIM7NOPB |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 130°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 28 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Shutdown Mode |
| Detailed Description: | Temperature Sensor Analog, Local -55°C ~ 130°C 11.77mV/°C SC-70-5 |
| Accuracy - Highest (Lowest): | ±4°C (±5°C) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM20CIM7/NOPB, use the request quote form to request LM20CIM7/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM20CIM7/NOPB.The price and lead time for LM20CIM7/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM20CIM7/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
