LM1875T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM1875T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM1875T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM1875T |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Amplifier; Audio Power; 60V; 8 V/us (Typ.) Slew Rate; +/1 mV (Typ.) Offset I/P |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.245 | $2.929 | $2.642 | $2.585 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 16 V ~ 60 V, ±8 V ~ 30 V |
|---|---|
| Type: | Class AB |
| Supplier Device Package: | TO-220-5 |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-5 Formed Leads |
| Output Type: | 1-Channel (Mono) |
| Other Names: | *LM1875T 296-36099-5 LM1875T-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 25W x 1 @ 8 Ohm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Features: | Short-Circuit and Thermal Protection |
| Detailed Description: | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB TO-220-5 |
| Base Part Number: | LM1875 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM1875T, use the request quote form to request LM1875T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM1875T.The price and lead time for LM1875T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM1875T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
