LM109H
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM109H with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM109H with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM109H |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Extended Temperature 1A 5V Output Linear Regulator / LDO 3-TO -55 to 150 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $14.973 | $13.515 | $12.19 | $11.925 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5.05V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 25V |
| Supplier Device Package: | TO-39-3 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can |
| PSRR: | - |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-41156 LM109H-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.05V 200mA TO-39-3 |
| Current - Supply (Max): | 10mA |
| Current - Quiescent (Iq): | 5.2mA |
| Current - Output: | 200mA |
| Control Features: | - |
| Base Part Number: | LM109 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM109H, use the request quote form to request LM109H pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM109H.The price and lead time for LM109H depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM109H.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

