LM1085ISX-ADJ/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM1085ISX-ADJ/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM1085ISX-ADJ/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM1085ISX-ADJ/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Adjustable Positive LDO Regulator, 1.25V Min, 27.5V Max, 1.5V Dropout, BIPolar, PSSO3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.21 | $1.092 | $0.985 | $0.963 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 1.5V @ 3A |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.25V |
| Voltage - Output (Max): | 15V |
| Voltage - Input (Max): | 29V |
| Supplier Device Package: | DDPAK/TO-263-3 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA |
| PSRR: | 75dB (120Hz) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | LM1085ISX-ADJ/NOPBCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 15 V 3A DDPAK/TO-263-3 |
| Current - Quiescent (Iq): | 10mA |
| Current - Output: | 3A |
| Control Features: | - |
| Base Part Number: | LM1085 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM1085ISX-ADJ/NOPB, use the request quote form to request LM1085ISX-ADJ/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM1085ISX-ADJ/NOPB.The price and lead time for LM1085ISX-ADJ/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM1085ISX-ADJ/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
