LLS2A392MELB
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LLS2A392MELB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LLS2A392MELB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LLS2A392MELB |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $6.38 | $5.743 | $4.339 | |||
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | |||
| $3.574 | $3.318 | $3.306 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 100V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Series: | LLS |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 4.67A @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 5.3705A @ 50kHz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Other Names: | 493-7311 LLS2A392MELB-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 31 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.850" (47.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 3900µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 3900µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LLS2A392MELB, use the request quote form to request LLS2A392MELB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LLS2A392MELB.The price and lead time for LLS2A392MELB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LLS2A392MELB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
