LLS1J682MELA
Nichicon
LLS1J682MELA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LLS1J682MELA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LLS1J682MELA
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 138 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:LLS
Ripple Current @ Low Frequency:4.52A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.198A @ 50kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:493-7293
LLS1J682MELA-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:31 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:6800µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:6800µF