LLG2C222MELB40
Nichicon
LLG2C222MELB40
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LLG2C222MELB40 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LLG2C222MELB40
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 377 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:160V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:LLG
Ripple Current @ Low Frequency:4.45A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.675A @ 50kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:493-7203
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:31 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:2200µF 160V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:2200µF