LKX2E561MESA40
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LKX2E561MESA40 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LKX2E561MESA40 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LKX2E561MESA40 |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.973 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 250V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Series: | LKX |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.5A @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.25A @ 50kHz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 31 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.654" (42.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 560µF 250V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C |
| Capacitance: | 560µF |
| Applications: | Audio |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LKX2E561MESA40, use the request quote form to request LKX2E561MESA40 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LKX2E561MESA40.The price and lead time for LKX2E561MESA40 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LKX2E561MESA40.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
