LKSH2822MESB
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LKSH2822MESB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LKSH2822MESB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LKSH2822MESB |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM 8200UF 20% 71V SNAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $7.51 | $6.68 | $5.344 | $4.592 | $4.326 | |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Series: | LKS |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 4.35A @ 120Hz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Other Names: | 493-14705 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 31 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 2.047" (52.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 8200µF Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 8200µF |
| Applications: | Audio |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LKSH2822MESB, use the request quote form to request LKSH2822MESB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LKSH2822MESB.The price and lead time for LKSH2822MESB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LKSH2822MESB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
