LKSH2102MESZ
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LKSH2102MESZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LKSH2102MESZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LKSH2102MESZ |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM 1000UF 20% 71V SNAP IN |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.128 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 71V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Series: | LKS |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.4A @ 120Hz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 31 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866" (22.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 1000µF 71V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 1000µF |
| Applications: | Audio |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LKSH2102MESZ, use the request quote form to request LKSH2102MESZ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LKSH2102MESZ.The price and lead time for LKSH2102MESZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LKSH2102MESZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
