LKS1K102MESA
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LKS1K102MESA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LKS1K102MESA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LKS1K102MESA |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.57 | $3.683 | $2.873 | $2.136 | ||
| 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | |||
| $1.989 | $1.915 | $1.908 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 80V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Series: | LKS |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.55A @ 120Hz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Other Names: | 493-16506 LKS1K102MESA-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 31 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.787" (20.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 1000µF 80V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 1000µF |
| Applications: | Audio |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LKS1K102MESA, use the request quote form to request LKS1K102MESA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LKS1K102MESA.The price and lead time for LKS1K102MESA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LKS1K102MESA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
