LKG2A682MKZS
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LKG2A682MKZS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LKG2A682MKZS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LKG2A682MKZS |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM 6800UF 20% 100V SOLDER |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $32.515 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 100V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 1.969" Dia (50.00mm) |
| Series: | LKG |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 7.3A @ 120Hz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Solder Lug |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 31 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 0.709" (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.055" (103.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 6800µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Solder Lug 1000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 6800µF |
| Applications: | Audio |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LKG2A682MKZS, use the request quote form to request LKG2A682MKZS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LKG2A682MKZS.The price and lead time for LKG2A682MKZS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LKG2A682MKZS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
