LKG1V152MESYBK
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LKG1V152MESYBK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LKG1V152MESYBK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LKG1V152MESYBK |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM 1500UF 20% 35V SNAP IN |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.42 | $2.76 | $2.153 | $1.601 | ||
| 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | |||
| $1.491 | $1.435 | $1.43 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 35V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Series: | LKG |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.4A @ 120Hz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Other Names: | 493-17544 LKG1V152MESYBK-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 31 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 1500µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 1500µF |
| Applications: | Audio |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LKG1V152MESYBK, use the request quote form to request LKG1V152MESYBK pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LKG1V152MESYBK.The price and lead time for LKG1V152MESYBK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LKG1V152MESYBK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
