LKG1J153MKN
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LKG1J153MKN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LKG1J153MKN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LKG1J153MKN |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM 15000UF 20% 63V SOLDER |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $21.87 | $20.72 | $16.691 | $14.965 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 63V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 1.575" Dia (40.00mm) |
| Series: | LKG |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 6.7A @ 120Hz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Solder Lug |
| Other Names: | 493-16416 LKG1J153MKN-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 31 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 0.551" (14.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.055" (103.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 15000µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Solder Lug 1000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 15000µF |
| Applications: | Audio |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LKG1J153MKN, use the request quote form to request LKG1J153MKN pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LKG1J153MKN.The price and lead time for LKG1J153MKN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LKG1J153MKN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
