LKG1J102MESACK
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LKG1J102MESACK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LKG1J102MESACK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LKG1J102MESACK |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM 1000UF 20% 63V SNAP IN |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.011 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 63V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Series: | LKG |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2A @ 120Hz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 31 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.260" (32.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 1000µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 1000µF |
| Applications: | Audio |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LKG1J102MESACK, use the request quote form to request LKG1J102MESACK pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LKG1J102MESACK.The price and lead time for LKG1J102MESACK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LKG1J102MESACK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
