LKG1H472MESBBK
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LKG1H472MESBBK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LKG1H472MESBBK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LKG1H472MESBBK |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.82 | $4.342 | $3.281 | |||
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | |||
| $2.702 | $2.509 | $2.50 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 50V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Series: | LKG |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.3A @ 120Hz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Other Names: | 493-14750 LKG1H472MESBBK-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 31 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 4700µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 4700µF |
| Applications: | Audio |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LKG1H472MESBBK, use the request quote form to request LKG1H472MESBBK pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LKG1H472MESBBK.The price and lead time for LKG1H472MESBBK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LKG1H472MESBBK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
