LKG1H332MESBBK
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LKG1H332MESBBK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LKG1H332MESBBK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LKG1H332MESBBK |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.77 | $4.29 | $3.241 | |||
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | |||
| $2.669 | $2.479 | $2.47 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 50V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Series: | LKG |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.8A @ 120Hz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Other Names: | 493-14747 LKG1H332MESBBK-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 31 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.181" (30.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 3300µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 3300µF |
| Applications: | Audio |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LKG1H332MESBBK, use the request quote form to request LKG1H332MESBBK pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LKG1H332MESBBK.The price and lead time for LKG1H332MESBBK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LKG1H332MESBBK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
