LKG1E392MESYAK
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LKG1E392MESYAK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LKG1E392MESYAK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LKG1E392MESYAK |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM 3900UF 20% 25V SNAP IN |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.73 | $3.01 | $2.348 | $1.746 | ||
| 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | |||
| $1.626 | $1.565 | $1.56 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 25V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Series: | LKG |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.6A @ 120Hz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Other Names: | 493-17530 LKG1E392MESYAK-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 31 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 3900µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 3900µF |
| Applications: | Audio |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LKG1E392MESYAK, use the request quote form to request LKG1E392MESYAK pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LKG1E392MESYAK.The price and lead time for LKG1E392MESYAK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LKG1E392MESYAK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
