LK404-25
Matrix Orbital
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LK404-25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LK404-25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LK404-25 |
|---|---|
| Manufacturer | Matrix Orbital |
| Description | LCD DISPLAY 40X4 |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $99.95 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Viewing Area: | 140.45mm L x 23.16mm W |
| Text Color: | Black |
| Series: | LK404-25 |
| Outline L x W x H: | 190.00mm x 54.00mm x 29.18mm |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 50°C |
| Number of Characters: | 160 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Interface: | I²C, RS-232, TTL |
| Dot Size: | 0.50mm W x 0.55mm H |
| Display Type: | LCD - Monochrome |
| Display Mode: | - |
| Display Format: | 40 x 4 |
| Detailed Description: | Character LCD Display Module 5 x 8 Dots LCD - Monochrome I²C, RS-232, TTL 190.00mm x 54.00mm x 29.18mm |
| Character Size: | 4.89mm H x 2.78mm W |
| Character Format: | 5 x 8 Dots |
| Backlight: | - |
| Background Color: | Yellow/Green |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LK404-25, use the request quote form to request LK404-25 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LK404-25.The price and lead time for LK404-25 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LK404-25.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


