LK204-25-USB
Matrix Orbital
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LK204-25-USB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LK204-25-USB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LK204-25-USB |
|---|---|
| Manufacturer | Matrix Orbital |
| Description | LCD ALPHA/NUM DISPL 20X4 Y/G |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $79.95 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Viewing Area: | 76.00mm L x 25.20mm W |
| Text Color: | Gray |
| Series: | - |
| Outline L x W x H: | 98.00mm x 60.00mm x 27.70mm |
| Other Names: | Q4012911 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 50°C |
| Number of Characters: | 80 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | USB |
| Dot Size: | 0.55mm W x 0.55mm H |
| Display Type: | TN - Twisted Nematic |
| Display Mode: | Transmissive |
| Display Format: | 20 x 4 |
| Detailed Description: | Character LCD Display Module Transmissive 5 x 8 Dots TN - Twisted Nematic LED - Yellow/Green USB 98.00mm x 60.00mm x 27.70mm |
| Character Size: | 4.75mm H x 2.95mm W |
| Character Format: | 5 x 8 Dots |
| Backlight: | LED - Yellow/Green |
| Background Color: | Green |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LK204-25-USB, use the request quote form to request LK204-25-USB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LK204-25-USB.The price and lead time for LK204-25-USB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LK204-25-USB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

