LIS3LV02DQ
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LIS3LV02DQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LIS3LV02DQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LIS3LV02DQ |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | Stmicroelectronics LIS3LV02DQ Mems Accelerometer, Digital, X, Y, Z, 2G, 6G, 2.16 V, 3.6 V, QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $11.799 | $10.651 | $9.607 | $9.398 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.16 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Type: | Digital |
| Supplier Device Package: | 28-QFPN (7x7) |
| Series: | - |
| Sensitivity (mV/g): | - |
| Sensitivity (LSB/g): | 1024 (±2g) ~ 340 (±6g) |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 28-QFN Exposed Pad |
| Output Type: | I²C, SPI |
| Other Names: | 497-4919 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Adjustable Bandwidth, Selectable Scale |
| Detailed Description: | Accelerometer X, Y, Z Axis ±2g, 6g 10Hz ~ 640Hz 28-QFPN (7x7) |
| Bandwidth: | 10Hz ~ 640Hz |
| Axis: | X, Y, Z |
| Acceleration Range: | ±2g, 6g |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LIS3LV02DQ, use the request quote form to request LIS3LV02DQ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LIS3LV02DQ.The price and lead time for LIS3LV02DQ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LIS3LV02DQ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

