LIS2L06AL
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LIS2L06AL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LIS2L06AL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LIS2L06AL |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | Ultracompact Linear Accelerometer 2-Axis ±2g / ±6g Full Scale |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.702 | $4.244 | $3.828 | $3.745 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.4 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Type: | Analog |
| Supplier Device Package: | 8-LGA |
| Series: | - |
| Sensitivity (mV/g): | 660 (±2g) ~ 220 (±6g) |
| Sensitivity (LSB/g): | - |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 8-LLGA |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Other Names: | 497-4916 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Adjustable Bandwidth, Selectable Scale |
| Detailed Description: | Accelerometer X, Y Axis ±2g, 6g 2kHz 8-LGA |
| Bandwidth: | 2kHz |
| Axis: | X, Y |
| Acceleration Range: | ±2g, 6g |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LIS2L06AL, use the request quote form to request LIS2L06AL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LIS2L06AL.The price and lead time for LIS2L06AL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LIS2L06AL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

