LED20W120-040-C0500-LT
Thomas Research Products
LED20W120-040-C0500-LT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LED20W120-040-C0500-LT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LED20W120-040-C0500-LT
Manufacturer Thomas Research Products
Description LED DRIVER CC AC/DC 24-40V 500MA
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 65 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Output:24 ~ 40 V
Voltage - Input (Min):108VAC
Voltage - Input (Max):132VAC
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.74" L x 1.60" W x 0.98" H (95.0mm x 41.0mm x 25.0mm)
Series:LED-LT
Ratings:IP66
Power (Watts):20W
Other Names:1121-1446
Operating Temperature:-
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Features:OCP, OVP, SCP
Efficiency:85%
Dimming:ELV, Triac
Detailed Description:500mA 24 ~ 40 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Current - Output (Max):500mA