LED16W120-030-C0550-LT
Thomas Research Products
LED16W120-030-C0550-LT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LED16W120-030-C0550-LT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LED16W120-030-C0550-LT
Manufacturer Thomas Research Products
Description LED DRIVER CC AC/DC 18-30V 550MA
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 25 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Weight:0.364 lb (165.11g)
Voltage - Output:18 ~ 30 V
Voltage - Input (Min):108VAC
Voltage - Input (Max):132VAC
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.74" L x 1.60" W x 0.98" H (95.0mm x 41.0mm x 25.0mm)
Series:LED-LT
Ratings:IP66
Power (Watts):16W
Other Names:1121-1440
Operating Temperature:-
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Features:OCP, OVP, SCP
Efficiency:84%
Dimming:ELV, Triac
Detailed Description:550mA 18 ~ 30 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Current - Output (Max):550mA