LDU2430S1000-WD
XP Power
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LDU2430S1000-WD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LDU2430S1000-WD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LDU2430S1000-WD |
|---|---|
| Manufacturer | XP Power |
| Description | LED DRIVER CC BUCK 2-28V 1000MA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $10.25 | $9.942 | $9.635 | $9.225 | $8.658 | |
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.024 lb (10.89g) |
|---|---|
| Voltage - Output: | 2 ~ 28 V |
| Voltage - Input (Min): | 7V |
| Voltage - Input (Max): | 30V |
| Type: | Constant Current |
| Topology: | Buck |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Size / Dimension: | 0.92" L x 0.55" W x 0.40" H (23.4mm x 14.0mm x 10.2mm) |
| Series: | LDU24 |
| Ratings: | IP67 |
| Power (Watts): | 24W |
| Other Names: | 1470-2159 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 70°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency: | 95% |
| Dimming: | Analog, PWM |
| Detailed Description: | 1A 2 ~ 28 V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output |
| Current - Output (Max): | 1A |
| Approvals: | EN |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LDU2430S1000-WD, use the request quote form to request LDU2430S1000-WD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LDU2430S1000-WD.The price and lead time for LDU2430S1000-WD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LDU2430S1000-WD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
