LDS-SMHTA304RISITR
Lumex, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LDS-SMHTA304RISITR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LDS-SMHTA304RISITR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LDS-SMHTA304RISITR |
|---|---|
| Manufacturer | Lumex, Inc. |
| Description | 7SEG DISPLAY 1DIGIT RED 0.3" CA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1200 pcs | 2400 pcs | 6000 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.975 | $0.922 | $0.887 | |||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 640nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.95V |
| Size / Dimension: | 0.394" H x 0.287" W x 0.154" D (10.00mm x 7.30mm x 3.90mm) |
| Series: | - |
| Power Dissipation (Max): | 60mW |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 10-SMD, No Lead |
| Other Names: | 67-2163-2 LDSSMHTA304RISITR |
| Number of Characters: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Millicandela Rating: | 4.5mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Display Type: | 7-Segment |
| Digit/Alpha Size: | 0.30" (7.62mm) |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Red 7-Segment 1 Character Common Anode 1.95V 20mA 0.394" H x 0.287" W x 0.154" D (10.00mm x 7.30mm x 3.90mm) 10-SMD, No Lead |
| Current - Test: | 20mA |
| Common Pin: | Common Anode |
| Color: | Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LDS-SMHTA304RISITR, use the request quote form to request LDS-SMHTA304RISITR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LDS-SMHTA304RISITR.The price and lead time for LDS-SMHTA304RISITR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LDS-SMHTA304RISITR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

