LDL112PT-TR
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LDL112PT-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LDL112PT-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LDL112PT-TR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC REG LINEAR POS ADJ 1.2A PPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | 5000 pcs | 12500 pcs | 25000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.29 | $0.27 | $0.26 | $0.25 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.6V @ 1.2A |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
| Voltage - Output (Max): | 4.9V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | PPAK |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD |
| PSRR: | 53dB (1kHz) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 497-15417-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 50 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 5.15 V 1.2A PPAK |
| Current - Supply (Max): | 400µA |
| Current - Quiescent (Iq): | 70µA |
| Current - Output: | 1.2A |
| Control Features: | Enable |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LDL112PT-TR, use the request quote form to request LDL112PT-TR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LDL112PT-TR.The price and lead time for LDL112PT-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LDL112PT-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
