LDD-SMHTM5604RISIT
Lumex, Inc.
LDD-SMHTM5604RISIT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LDD-SMHTM5604RISIT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LDD-SMHTM5604RISIT
Manufacturer Lumex, Inc.
Description 7SEG DISPLAY 2DIGIT RED 0.56" CA
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wavelength - Peak:640nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.95V
Size / Dimension:0.669" H x 0.988" W x 0.154" D (17.00mm x 25.10mm x 3.90mm)
Series:-
Power Dissipation (Max):60mW
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:10-SMD, No Lead
Other Names:67-2161-6
Number of Characters:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Millicandela Rating:6mcd
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Display Type:7-Segment
Display Format:-
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Detailed Description:Character LED Display Module Red 7-Segment 2 Character Common Anode 1.95V 20mA 0.669" H x 0.988" W x 0.154" D (17.00mm x 25.10mm x 3.90mm) 10-SMD, No Lead
Current - Test:20mA