LDD-SMHTM5602RISUG
Lumex, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LDD-SMHTM5602RISUG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LDD-SMHTM5602RISUG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LDD-SMHTM5602RISUG |
|---|---|
| Manufacturer | Lumex, Inc. |
| Description | 7SEG DISPLAY 2DIGIT GRN 0.56" CA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 550 pcs | 1100 pcs | 2750 pcs | 5500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.699 | $1.559 | $1.494 | $1.453 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 568nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.25V |
| Size / Dimension: | 0.669" H x 0.988" W x 0.154" D (17.00mm x 25.10mm x 3.90mm) |
| Series: | - |
| Power Dissipation (Max): | 65mW |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 10-SMD, No Lead |
| Other Names: | 67-2160-2 LDDSMHTM5602RISUG |
| Number of Characters: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 4.5mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Display Type: | 7-Segment |
| Display Format: | - |
| Digit/Alpha Size: | 0.56" (14.22mm) |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Green 7-Segment 2 Character Common Anode 2.25V 20mA 0.669" H x 0.988" W x 0.154" D (17.00mm x 25.10mm x 3.90mm) 10-SMD, No Lead |
| Current - Test: | 20mA |
| Common Pin: | Common Anode |
| Color: | Green |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LDD-SMHTM5602RISUG, use the request quote form to request LDD-SMHTM5602RISUG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LDD-SMHTM5602RISUG.The price and lead time for LDD-SMHTM5602RISUG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LDD-SMHTM5602RISUG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


