LDD-SMHTM5602RISUG
Lumex, Inc.
LDD-SMHTM5602RISUG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LDD-SMHTM5602RISUG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LDD-SMHTM5602RISUG
Manufacturer Lumex, Inc.
Description 7SEG DISPLAY 2DIGIT GRN 0.56" CA
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 550 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
550 pcs1100 pcs2750 pcs5500 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:568nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.25V
Size / Dimension:0.669" H x 0.988" W x 0.154" D (17.00mm x 25.10mm x 3.90mm)
Series:-
Power Dissipation (Max):65mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:10-SMD, No Lead
Other Names:67-2160-2
LDDSMHTM5602RISUG
Number of Characters:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Millicandela Rating:4.5mcd
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Display Type:7-Segment
Display Format:-
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Detailed Description:Character LED Display Module Green 7-Segment 2 Character Common Anode 2.25V 20mA 0.669" H x 0.988" W x 0.154" D (17.00mm x 25.10mm x 3.90mm) 10-SMD, No Lead
Current - Test:20mA