LDD-N512RI-RA
Lumex, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LDD-N512RI-RA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LDD-N512RI-RA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LDD-N512RI-RA |
|---|---|
| Manufacturer | Lumex, Inc. |
| Description | LED 7-SEG .56" RA 2-DGT GRN CC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 20 pcs | 40 pcs | 100 pcs | 260 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.47 | $2.889 | $2.427 | $2.08 | $1.849 | |
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $1.675 | $1.537 | $1.473 | $1.433 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 565nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.2V |
| Size / Dimension: | 0.748" H x 0.984" W x 0.315" D (19.00mm x 25.00mm x 8.00mm) |
| Series: | - |
| Power Dissipation (Max): | 105mW |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | 10-SIP Right Angle |
| Other Names: | 67-1523 LDDN512RIRA |
| Number of Characters: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 3.9mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Display Type: | 7-Segment |
| Display Format: | - |
| Digit/Alpha Size: | 0.56" (14.22mm) |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Green 7-Segment 2 Character Common Cathode 2.2V 10mA 0.748" H x 0.984" W x 0.315" D (19.00mm x 25.00mm x 8.00mm) 10-SIP Right Angle |
| Current - Test: | 10mA |
| Common Pin: | Common Cathode |
| Color: | Green |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LDD-N512RI-RA, use the request quote form to request LDD-N512RI-RA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LDD-N512RI-RA.The price and lead time for LDD-N512RI-RA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LDD-N512RI-RA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


