LDC25W-036-C0700
Thomas Research Products
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LDC25W-036-C0700 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LDC25W-036-C0700 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LDC25W-036-C0700 |
|---|---|
| Manufacturer | Thomas Research Products |
| Description | LED DRIVER CC-18-36V 700MA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $34.24 | $31.792 | $30.978 | $29.755 | ||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.437 lb (198.00g) |
|---|---|
| Voltage - Output: | 18 ~ 36 V |
| Voltage - Input (Min): | 12V |
| Voltage - Input (Max): | 24V |
| Type: | Constant Current |
| Topology: | - |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Size / Dimension: | 3.15" L x 2.44" W x 0.99" H (80.0mm x 62.0mm x 25.2mm) |
| Series: | LDC25W |
| Ratings: | IP66, NEMA 4 |
| Power (Watts): | 25W |
| Other Names: | 1121-1510 93056292 LDC25W-036-C0700-ND Q9966337 |
| Operating Temperature: | - |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Efficiency: | 88% |
| Dimming: | - |
| Detailed Description: | 700mA 18 ~ 36 V Constant Current LED Driver 1 Output |
| Current - Output (Max): | 700mA |
| California Prop 65: | Warning Information WARNING: This product can expose you to chemicals including Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.gov. |
| Approvals: | CE, cURus |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LDC25W-036-C0700, use the request quote form to request LDC25W-036-C0700 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LDC25W-036-C0700.The price and lead time for LDC25W-036-C0700 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LDC25W-036-C0700.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
